poradnik

Jak sprawdzić dane firmy w Internecie?

Planujesz nawiązanie współpracy z nowym kontrahentem? Nie wiesz, czy możesz mu zaufać i chcesz dowiedzieć się czegoś na jego temat? Podpowiadamy jak to zrobić. 

Sprawdź legalność firmy 

Na rynku roi się od osób pracujących na czarno lub po prostu od oszustów. Dlatego zanim zaczniesz współpracę z jakąś firmą warto ją sprawdzić. W jaki sposób możesz zobaczyć czy dana firma działa legalnie? Po pierwsze, sprawdź ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to całkowicie darmowe. Jeśli dana firma nie zostanie wyszukana na tej stronie oznacza to, że działa nielegalnie. Nie podejmuj współpracy z takim przedsiębiorcom lub zapytaj wprost czemu jej tam nie ma. 

Czy dana firma ma długi? 

Taką informację także możesz otrzymać za pomocą Internetu. W naszym kraju funkcjonują Biura Informacji Gospodarczej, które gromadzą dane na temat dłużników. Są to instytucje niezależne więc możesz mieć pewność, że nie zostaniesz oszukany. Ta usługa jest już płatna, warto jednak zainwestować kilka złotych w spokojną współpracę. 

Sprawdź stronę internetową 

Innym prostym i darmowym sposobem na sprawdzenie danej firmy jest sprawdzenie jej strony internetowej. Czy znajdują się na niej jakieś opinie o firmie? Jak długo jest na rynku, czy strona jest nowoczesna i profesjonalna? Tutaj polecamy także spojrzeć na social media danej firmy. Często użytkownicy dodają tam swoje opinie na temat danej firmy. 

Poszukaj informacji w Google 

Wpisując nazwę danej firmy w Google możesz otrzymać wiele informacji. Tutaj także mogą wyskoczyć Ci różne fora internetowe, na których użytkownicy ostrzegają się wzajemnie przed danym oszustem. 

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed oszustem? 

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu. Jeśli wykonasz wszystkie powyższe kroki, możesz mieć 99% pewności, że dana firma Cię nie oszuka. Dlatego najlepiej korzystać z firm już sprawdzonych przez kogoś innego. Warto też umówić się na spotkanie czy rozmowę online żeby kogoś lepiej poznać i posłuchać intuicji. 

Zobacz również