•   czwartek, 19 września 2019
Sprawdź kto do Ciebie dzwonił

Kto stoi po drugiej stronie słuchawki? Odpowiedź znajdziesz w sieci

Każdego z nas spotkała sytuacja, w której po skończonej pracy, bądź po krótkiej drzemce spoglądamy na telefon i widzimy kilka nieodebranych połączeń. I to z numeru, który nie znajduje się w naszej książce telefonicznej. 

Uczucie niepokoju, które towarzyszy nieznanemu połączeniu jest normalne. W końcu to lęk przed nieznanym. Czy powinienem oddzwonić? Kim jest nadawca? To kolejna pomyłka? A może ktoś z call center? Dziś odpowiedź na te pytania możemy otrzymać w szybki i bezproblemowy sposób. A to wszystko za pośrednictwem serwisów z wyszukiwarkami nieznanych numerów, które zjednują sobie coraz większą rzeszę zwolenników. 

Z racji akceptowanych przez nas na każdym kroku zgód na przetwarzanie danych do celów marketingowych (pojawiających się najczęściej przy rejestracji na stronach internetowych), liczba telefonów od telemarketerów rośnie z każdym dniem. I branża sprzedaży telefonicznej dostaje dzięki nim spore pole do popisu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są właśnie najczęściej niechciane połączenia. Jeśli nie jesteś więc zapalonym fanem zakupów telefonicznych, a z każdym następnym telefonem masz ochotę zakazać telemarketingu – pora na odpowiednie rozwiązanie – i to tylko w dwóch krokach. Sprawdź, kto kryje się za danym numerem i zablokuj go!

Ignorowanie każdego połączenia od nieznajomych jest niemożliwe – w końcu próby dodzwonienia może podejmować się ktoś, kto niekoniecznie ma złe zamiary. Bliski znajomych lub członek rodziny, próbujący kontaktu z innego telefonu bądź nowego numeru, czy klient, którego numeru nie zapisaliśmy. Do pewnego momentu (całkiem słusznie) mogliśmy typować ,,złośliwe numery" na podstawie tego, że przychodzą z numerów stacjonarnych. Dziś jednak lwia część firm zajmujących się telemarketingiem korzysta z telefonów komórkowych, co powoduje, że właściwie nie wiemy, kto do nas dzwoni. 

Niemożliwym jest by ignorowanie każdego nieznanego nam połączenia. Przecież zawsze może próbować kontaktować się z nami ktoś bez złych zamiarów, kogo numeru nie zapisaliśmy. Jeszcze jakiś czas temu można było założyć, że infolinie i złośliwe połączenia przychodzić będą tylko z numerów stacjonarnych.

Ochrona przed nieznanym numerem

Jeżeli widzieliśmy nieznany stacjonarny numer na wyświetlaczu swojego telefonu, zakładaliśmy od razu, że był to telemarketer. Obecnie jednak wiele firm wydzwania do nas z numerów komórkowych co utrudnia całą sytuację.

Złośliwy numer? Znów telemarketer? Daj znać!

Jeśli odebrałeś już połączenie, nie zostawiaj informacji o tym, kto się za nim kryje dla siebie. Poświęciłeś swój czas i wiesz już, że za telefonem kryła się kolejna zupełnie niechciana oferta? Pozwól innym zaoszczędzić trochę czasu i daj znać, kim jest i w jakim celu dzwoni osoba stojąca za danym numerem. Bardzo dobrym miejscem do dzielenia się tego typu informacjami jest Infonumer - katalogujący wszystkie nieznane, często dzwoniące do osób prywatnych numery. Wszystko opiera się na systemie ocen – pozytywnej, neutralnej bądź negatywnej. Możesz również zostawić po sobie komentarz, w którym nakreślisz, kto i w jakim celu próbował się do Ciebie dodzwonić. Warto nakreślić treść rozmowy, czyli to, czy – dla przykładu – dzwoniąca do nas firma chciała przedstawić swoją kolejną ofertę, czy może próbowała się skontaktować w sprawie niezapłaconego rachunku.  

Stres przy podnoszeniu słuchawki? Nigdy więcej

Bo to głównie stres przeraża nas w kontakt z obcymi, których w dodatku przy rozmowie telefonicznej nie widzimy. Internetowe książki telefoniczne okazują się więc zbawiennym lekarstwem na podobne połączenia. Zdarza się jednak, że trafimy na numer, który nie został jeszcze opisany w sieci. W takim przypadku zostają nam dwie oczywiste opcje: zignorować otrzymany telefon lub pokusić się o odebranie go. Warto mieć na uwadze, że przecież nie każdy nieznany telefon równa się telemarketerowi, próbującemu wcisnąć nam kolejną ofertę. Mogą to być nasi bliscy, znajomi lub obcy ludzie, którym podczas przepisywania numeru pomyliła się cyfra. Dlatego nie warto uzupełniać baz internetowych książek telefonicznych prywatnymi numerami. Sami nie chcielibyśmy przecież, by nasz prywatny numer został podany do publicznej wiadomości w sieci. 

Zobacz również